Do matury zostało jedyne:)

   
   
   
  1. Naucz się nowego języka obcego

Nic tak nie stresuje, jak nieznajomość języka, gdy przebywamy w obcym kraju. Niemożność dogadania się z mieszkańcami może zrujnować nasz urlop, a w najlepszym wypadku po prostu zestresować. Jeśli więc masz w planach wyjazd w jakieś miejsce, spróbuj nauczyć się kilku najważniejszych zwrotów w danym języku lub w języku, który zna większość mieszkańców danego rejonu. Oczywiście warto znać kilka podstawowych języków naszego kontynentu: angielski, niemiecki, francuski, włoski, hiszpański – pomogą Ci w zrozumieniu innych nacji, nawet jeśli nie korzystają z danego języka. Jak zatem najlepiej nauczyć się języka?

nauka w domu – samemu  możesz nauczyć się języka. Według Rafała z Besmart.pl wystarczy zastosowanie zasady 5% by przez niecały rok ucząc się codziennie przez 1 godzinę i 12 minut opanować dany język w stopniu średniozaawanowanym. Książki, płyty, słuchowiska, strony internetowe – wszystko to zostało stworzone z myślą o tym, byś nauczył się szybko wybranego języka.

konwersacje – internet daje mnóstwo możliwości poznawania nowych ludzi. Nie musisz wyjeżdżać za granicę by porozumiewać się z ludźmi z całego świata. Wystarczy Ci program Skype czy Hangoust, by za darmo rozmawiać z całym światem. Dzwonisz, rozmawiasz i jestem przekonana, że znajdą się tacy, którzy zechcą podszkolić Cię w swoim ojczystym języku.

oglądanie telewizji – to nie strata czasu. Oglądaj programy lub filmy w języku, którego chcesz się nauczyć – osłuchasz się i łatwiej będzie Ci później rozmawiać, popełnisz z pewnością mniej błędów             i będziesz w stanie mówić nawet z akcentem danego kraju (dla zaawansowanych)

  1. Sport to zdrowie

Sport jest dla wszystkich aktywnych – chcesz spędzić swój wolny czas w niezwykle przyjemny sposób – znajdź swoją ulubioną dyscyplinę i zacznij uprawiać sport, by poczuć się lepiej – być zdrowszym, lepiej dotlenionym, gibkim i silnym. Masz ogromny wybór:

kolarstwo, bieganie, pływanie – dla chcących sprawdzać swoją wytrzymałość

joga, pilates, ćwiczenia rozciągające, gimnastyka atystyczna – dla dbających o giętkość ciała i duszę

narciarstwo, snowboard, łyżwiarstwo, hokey – dla entuzjastów zimy i minusowych temperatur

boks, ju-jitsu, karate, zapasy, judo – dla przepełnionych energią

siatkówka, koszykówka, piłka nożna, piłka ręczna, softball – dla towarzystkich

rajdy samochodowe, jazda na motocyklu, żużel – dla uzależnionych od adrenaliny

szachy, poker, bilard, snooker – dla spokojnych i zrównoważonych

łucznictwo, strzelectwo – dla opanowanych

kajakarstwo, żeglarstwo, wioślarstwo – dla kochających wiatr we włosach i wodę w oczach

tenis ziemny, tenis stołowy – dla lubiących konfrontacje i rywalizację

szermierka – dla wiecznie walczących

golf – dla mniej aktywnych i bardzo skupionych

jeździectwo – dla koniarzy

bungee jumping, paralotniarstwo, spadochroniarstwo, base jumping – dla ryzykantów

downhill, 4cross, dirt, wakeboarding – dla szaleńców z wyobraźnią

inne – równie ciekawe, ale nie wymienione, które można uprawiać, bo nie są popularne i dzięki temu stać się jednym z niewielu znających daną dyscyplinę. Możesz stać się popularyzatorem – z pewnością to jedno z milszych sportowych działań.

  1. Czytaj i ucz się

Poznawaj nowe książki, nowych autorów, czytaj słowa znane i nieznane. Stwórz swoją własną listę przeczytanych książek. Pożyczaj książki z biblioteki, od znajomych, dziel się swoją biblioteczką z innymi, wymieniaj poglądy. Czytanie, to wbrew pozorom nie jest takie intymne zajęcie – na pewno znajdziesz ludzi o podobnych zainteresowaniach, dzięki czemu Twój wolny czas zamieni się w czas pełen przyjemnych spotkań, nie tylko z bohaterami książek.

  1. Podróżuj… nawet niedaleko

Cudze chwalicie, swego nie znacie. Nie musisz mieć pełnego konta, by podróżować i stać się prawdziwym turystą. Jestem przekonana, że niewielu z nas zna tak naprawdę swoją okolicę, a nawet miasto w którym mieszka (to prawdziwa zbrodnia). W swoim wolnym czasie zacznij poznawać miejsca, które rzekomo znasz od urodzenia. Przejdź się po mieście, okolicy na pewno poznasz zaułki i nazwy ulic o których w życiu nie słyszałeś. Zabierz ze sobą przyjaciela i aparat, którym uwiecznisz miejsce swojego życia. W końcu mieszkańcy rzadko kiedy robią zdjęcia swojego miasta lub wsi. Jeśli już poznasz miasto, warto zobaczyć najbliższą okolicę – na pewno jest nie mniej piękna niż inne kraje. Lasy, łąki, zabytki, miasteczka – czasem 20 km od domu znajdują się prawdziwe perełki, o których nie miałeś pojęcia. Wolny czas zapełni się fotografiami (swoją drogą, na pewno podszkolisz się właśnie w fotografowaniu) i przeżyciami oraz zdobytymi doświadczeniami z Twoich niedalekich podróży. Gdy poznasz okolicę z pewnością będziesz ją chciał pokazać znajomym z innych, odległych miejsc. Zapewne słyszałeś narzekanie ludzi, że ich miasto to podrzędna dziura w której nic się nie dzieje – mówią tak jedynie dlatego, że nie znają swojego miejsca zamieszkania… no a nic się nie dzieje, bo oni też raczej nic w tym kierunku nie robią. Dzięki Twoim wyjazdom masz szansę na aktywne uczestnictwo w życiu swojej społeczności – wiesz bowiem co dobrego można z innych miejsc przenieś na grunt Twojego miejsca zamieszkania.

  1. Kursy, szkolenia…

By nie nudzić się w Swoim wolnym czasie, warto postawić na rozwój osobisty. Nie tylko w pracy masz obowiązek doszkalania się, możesz to również uczynić w swoim czasie wolnym, dla własnej przyjemności. Kurs prawa jazdy? Wszystko to zostało stworzone po to by się rozwijać, by nie stać w miejscu i ciągle się uczyć. Nie dość, że będziesz mieć wartościowy dokument uprawniający Cię do robienia rzeczy, o których wcześniej nie miałeś pojęcia, to w dodatku poznasz nowych ludzi, nawiążesz znajomości i dowiesz się zupełnie nowych rzeczy. Wszystko to zaprocentuje w przyszłości. Nie bój się zadbać o siebie…

  1. Gotowanie

Nie ty gotujesz w domu? Może czas zacząć wyręczać osobę, która to codziennie robi. Nie umiesz gotować? Weź po prostu książkę kucharską i się naucz. Nie od razu Rzym zbudowano. Może zupa na początku będzie za słona, karp niedosmażony, a naleśniki za wodniste, ale w końcu poznasz zasady jakie funkcjonują w kuchni. To wcale nie jest czarna magia, wystarczą chęci, talent jest oczywiście ważny, ale nie musisz mieć specjalnych umiejętności, by wiedzieć, że według przepisu masz ugotować 2 jajka. To proste – każdy potrafi gotować – lepiej lub gorzej, po prostu nie każdy chce. Jeśli nie lubisz gotować, to znajdź chociaż jedną potrawę, która wychodzi Ci znakomicie i jesteś z niej dumny.                    W wolnym czasie będziesz ją mógł serwować przyjaciołom i rodzinie, jako Twój specjał. To naprawdę przyjemne, gdy wszyscy dookoła milczą, bo akurat delektują się przygotowaną przez Ciebie potraw

  1. Tradycyjne sposoby spędzania wolnego czasu

Kino, spotkania w klubach, dyskotekach i pubach, taniec, udział w masowych imprezach, zakupy, surfowanie po sieci, oglądanie telewizji, sen, leżenie, nic nie robienie – tak spędza swój wolny czas większość z nas – warto zatem wybierać z tych rzeczy te najbardziej wartościowe, by potem nie narzekać, że zmarnowało się swój naprawdę cenny czas.

Te osiem pomysłów na spędzanie swojego wolnego czasu to oczywiście nie koniec. Istnieje tak wiele możliwości, że właściwie nie trzeba się ograniczać. Jeśli masz jakiś pomysł na swoje życie – realizuj go, spełniaj swoje marzenia i znajdź hobby, które zawładnie Tobą do reszty – wtedy nawet nie będziesz wiedzieć co to nuda czy leżenie brzuchem do góry w czasie wolnym od obowiązków. Miłego relaksu i aktywnego wypoczynku!

Pedagog szkolny

Edyta Ziarko

   
© ZSTiP, ul. Wojska Polskiego 9, 34-400 Nowy Targ, tel.(18) 266 31 04, fax (18) 266 56 31, e-mail: zst@nowotarski.pl