teams

   
   
   

Drodzy Maturzyści! pilegrzymka maturzystów

Powoli dobiega końca czas Waszej nauki w szkole i dlatego – zgodnie z tradycją – zapraszamy Was do wzięcia udziału w pielgrzymce do narodowego sanktuarium Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie. Wspólnie modlić się będziemy o łaskę pomyślnie zdanego egzaminu maturalnego oraz oddamy Maryi w opiekę Waszą dorosłą, samodzielną przyszłość.
W tym roku pielgrzymka zaplanowana jest na 23 kwietnia 2024 roku (tj. wtorek), wyjazd około 6.30 z MCK w Nowym Targu (od strony Alej Tysiąclecia), powrót ok. 19.00.
Koszt na dzień dzisiejszy to 100 zł od osoby. Zapisy trwają do 5 kwietnia 2024 roku u p. Doroty Czubiak - Olińskiej lub u swoich katechetów.
Wraz z zapisaniem się należy uiścić pełną kwotę.

ZACHĘCAMY do zabrania ze sobą książeczki do modlenia, różańca, duchowego daru dla Matki Bożej, a także przygotować się do spowiedzi świętej - pojedzie z nami ksiądz i w związku z tym będzie możliwość spowiedzi po przyjeździe do Częstochowy.
Serdecznie Was WSZYSTKICH ZAPRASZAMY !!! :-)

 

ZEBRANIE Z RODZICAMI UCZNIÓW TECHNIKUM i BRANŻOWEJ SZKOŁY I st.

 

Technikum: 03.04.2024 r. (środa) , godz. 16.30, sala gimnastyczna

zebranie
Branżowa Szkoła I st.: 04.04.2024 r. (czwartek) , godz. 16.30, sala gimnastyczna


Uwaga:

Kl. 1 atb (wych. J. Horoszko) - zebranie 04.04.2024 r. (czwartek), godz. 16.30

Kl. 2 L (wych. Sz. Skalski) - zebranie 03.04.2024 r. (środa), godz. 16.30

Kl. 2 atps ( wych. K. Wasielewska) - zebranie 04.04.2024 r. (czwartek), godz. 16.30

Dzień otwarty w Metalce

Marzec to czas, kiedy szkoły średnie prezentują swoją ofertę edukacyjną podczas tzw. „dni otwartych”. Metalka otworzyła na oścież swoje podwoje przed uczniami szkół podstawowych 22 marca. Na gości czekało wiele atrakcji, dzięki którym mogli zobaczyć z bliska funkcjonowanie szkoły, liczącej blisko 2000 uczniów.

Ósmoklasiści oraz pozostali odwiedzający zapoznali się z ofertą edukacyjną szkoły, czyli zawodami kształconymi w popularnej Metalce. Oprócz tego zwiedzili Centrum Kształcenia Zawodowego, gdzie mieli okazję „podłubać” przy samochodach, popracować w pracowni obróbki plastycznej, spawalniczej, sprawdzić poprawność podłączenia przewodów elektrycznych, czy też spróbować swoich sił przy pracach budowlanych.

Uzupełnieniem warsztatów była wizyta na hali sportowej, gdzie trwał festiwal zawodów. Efekty swojej pracy prezentowali uczniowie: budowlanki, technikum teleinformatycznego, technikum mechanicznego, geodeci czy automatycy. Goście sprawdzili również, jak wygląda rzeczywistość i lekcje w technologii VR, dowiedzieli się o funkcjonowaniu szkolnego koła Stowarzyszenia Elektryków Polskich (SEP) oraz o perspektywach pracy po technikum m.in. w firmie Tauron. Chętni mogli skorzystać z usług fryzjerskich naszych uczniów i „przekąsić” co nieco od młodych kucharzy. Dużym zainteresowaniem cieszyło się stanowisko architektury krajobrazu – z niecodzienną scenografią – wprost idealną do zrobienia pamiątkowego selfie.

O tym, że szkoła to nie tylko nauka, ale i wszechstronny rozwój ucznia, nie trzeba nikogo przekonywać. Odwiedzający Metalkę zobaczyli stoisko samorządu szkolnego, wolontariatu, wymian międzynarodowych oraz spróbowali swoich sił w sporcie. Niemałą ciekawostką był również szybowiec oraz symulator lotów – to dzięki współpracy szkoły z nowotarskim aeroklubem.

Metalka jest szkołą z perspektywami, o czym świadczy niegasnące zainteresowanie nauczanymi w niej zawodami. W dniu otwartym odwiedziło naszą szkołę ponad 800 osób. Wieść niesie, że większość z nich powróci tu we wrześniu – już nie jako goście, ale uczniowie i współgospodarze szkoły.

01 Copy02 Copy03 Copy04 Copy05 Copy06 Copy

1Ekowarsztaty 4

21.03.2024 r. w ZSTiP, w ramach XVI Festiwalu Nauki, odbyły się ekowarsztaty dla uczniów z klas szóstych szkoły podstawowej nr 2 i nr 4 w Nowym Targu. Na warsztatach została poruszona tematyka obiegu wody w przyrodzie, zasobów wody słodkiej na Ziemi i sposobów jej oszczędzania jak również tematyka wód gruntowych, ich gromadzenia, zasilania i zanieczyszczania.

Dzieci, wykonując doświadczenia, dowiedziały się, gdzie zatrzymuje się woda gruntowa, które warstwy ziemi są przepuszczalne a które nie. Przedstawione zostały źródła zanieczyszczeń wody. Wykonywane doświadczenia pozwoliły odpowiedzieć na pytanie, czy zanieczyszczenia takie jak: olej, detergent, barwnik przechodzą do wód gruntowych. Miały również na celu uwrażliwić i uświadomić uczniów na problemy związany z ochroną, oszczędzaniem i szanowaniem wody jako najważniejszego zasobu naszej planety, a także przypomnieć, że ogromna eksploatacja i zanieczyszczenia powodują, że te zasoby kurczą się cały czas. Podczas warsztatów dzieci mogły zaobserwować krążenie wody w mikroskali. Kolejnym poruszanym podczas warsztatów tematem była segregacja śmieci, która jest ważnym elementem recyklingu. Prawidłowa segregacja pozwoli dany materiał wykorzystać ponownie, co zmniejsza ilość odpadów na wysypiskach, a tym samym zanieczyszczenie wody, gleby i powietrza. Dzieci w ramach konkursu segregowały śmieci na pięć frakcji, a na zakończenie rozwiązały krótki test, który pozwolił im utrwalić wiadomości zdobyte na warsztatach.

Warsztaty przebiegały w miłej i radosnej atmosferze.

#ekopracownia

010206070405

Mierzcie wysoko! Spełniajcie marzenia (nie)możliwe do spełnienia! pobrane

Tymi słowami zwrócił się do uczniów Metalki, były jej uczeń, podpułkownik lotnictwa Piotr Kuczyński z 22 Batalionu Lotnictwa Taktycznego w Malborku. Opowiadając uczniom o sobie i swojej drodze do lotniczego szczytu, udowodnił, że wszystko w życiu jest możliwe. Tak naprawdę człowieka ogranicza tylko on sam, a nie inni ludzie czy miejsce, gdzie się urodził. Podpułkownik Piotr Kuczyński pochodzi z Jurgowa, jako młody chłopak o lotnictwie nie marzył, może bardziej widział się w sporcie. Uczył się jednak dużo, co przyniosło efekt w szkole średniej – został laureatem Olimpiady Wiedzy Technicznej. Mógł iść na każde studia techniczne bez egzaminów, wybrał jednak szkołę lotniczą w Dęblinie, do której musiał zdawać trudne egzaminy. Tam dostawali się i dostają tylko najlepsi. Pan Piotr uwierzył w siebie i w to, że dzięki pracy, wytrwałości i uporowi można spełniać swoje marzenia. Można zdobywać różne życiowe szczyty. Osiągnięcia i droga na szczyt pana podpułkownika mogą być wzorem do naśladowania dla wszystkich naszych uczniów.

 

010203040506

   
© ZSTiP, ul. Wojska Polskiego 9, 34-400 Nowy Targ, tel.(18) 266 31 04, fax (18) 266 56 31, e-mail: zst@nowotarski.pl