Wdzięczność, czym jest i co nam daje?

 „Wdzięczność jest tym najważniejszym składnikiem życia
pełnego zadowolenia i sukcesów”
Jack Canfield

 

wdziecznosc     Chcemy osiągać wielkie rzeczy i na nich się skupiamy, na kolejnym sprawdzianie napisanym na piątkę, na doskonale zdanym egzaminie, na jak najlepszej średniej ocen do osiągnięcia. Takie zapatrywanie sprawiają, że często nie zauważamy naszych małych sukcesów i dobrych rzeczy, które dzieją się wokół. Żeby zachować w życiu balans, równowagę należy być każdego dnia uważnym i wdzięcznym za drobne rzeczy. Byłoby fantastycznie, gdybyś każdego dnia przed snem, pomyślał o trzech rzeczach, za które jesteś wdzięczny, a które właśnie dzisiaj się zdarzyły. To może być świecące rano słońce, to, że mama zrobiła pyszny obiad, że koleżanka pomogła ci w zadaniu, że ty mogłeś komuś pomóc. To może być pies, który ucieszył się na twój widok albo sprzedawca w sklepie, który podsunął ci najlepszą drożdżówkę. Codziennie mamy powody do tego, by być wdzięcznym. Pamiętajcie, że tak naprawdę nie wyznaczony cel jest najważniejszy, ale droga, która do jego realizacji prowadzi.

   Jak myślisz, za co warto jest być wdzięcznym? Czy warto w ogóle pamiętać o wdzięczności w codziennym życiu? Jeśli zapytałabym Cię teraz o Twoje prośby, potrzeby czy oczekiwania prawdopodobnie bez większych trudności powstałaby długa lista. A co by było jeśli przedmiotem uwagi stałoby się to, za co jesteś wdzięczny/a?

WDZIĘCZNOŚĆ CZY NIEWDZIĘCZNOŚĆ?

Często w natłoku codziennych wydarzeń, wielu stresowych sytuacji zapominamy o tym, żeby docenić to, co mamy. Stosunkowo szybko przyzwyczajamy się do tego, co już posiadamy, do czego mamy dostęp. Potrafimy „wyrzucać” z siebie pełną listę skarg na swoje życie, pracę, szkołę, otaczających nas ludzi i samych siebie jak karabin maszynowy pociski. Jednocześnie całkowicie spychamy na margines całą gamę powodów do zadowolenia z życia. Często widzimy jak przez szkło powiększające swoje słabości, mankamenty, niedoskonałości czy błędy omijając przy tym swoje zalety, mocne strony, atuty, jak również dobre rzeczy, które nam się przydarzają oraz wspaniałych ludzi, których spotykamy na co dzień. Koncentrujemy się na „brakach i porażkach” i idziemy przez życie z przekonaniem, że nic dobrego nas w nim nie spotyka. Czy rzeczywiście tak jest? Czy każdy z nas jest tzw. pechowcem, którego nie spotyka absolutnie nic dobrego? A w końcu czy to może my sami nie chcemy albo po prostu nie potrafimy wyjść poza utarte schematy postrzegania siebie i świata?

O WDZIĘCZNOŚCI SŁÓW KILKA

 Docenianie tego co znajduje się wokół nas jest niezwykle cenną umiejętnością, która pomaga nam być bardziej zadowolonym z naszego życia. Wdzięczność ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, a wedle niektórych badań prowadzonych w tym zakresie, potrafi zwiększyć nawet o 1/4 nasze poczucie szczęścia. Jeśli chcesz być w życiu bardziej szczęśliwy pamiętaj o wdzięczności. Praktykując i odczuwając w życiu wdzięczność zaczynamy dostrzegać i doceniać to co jest pozytywne. Czasami łatwiej jest skupić się na tym, czego nie mamy, niż na tym, co już mamy, bo wydaje nam się to oczywiste i staje się codziennością. Ważne jest, aby czasem się zatrzymać i dostrzec te wszystkie rzeczy, które uznajmy za pewnik, a za które naprawdę warto być wdzięcznym. Za co można być wdzięcznym? Powodów do wdzięczności jest bardzo dużo!

Możemy być wdzięczni za: życie, zdrowie, rodzinę, przyjaciół, dach nad głową, możliwość edukacji, pracę, wolność, możliwość decydowania o swoim życiu, pokój i bezpieczeństwo, siłę i dowagę czy dostęp do nowych technologii oraz wiele, wiele innych! Docenianie jest szczególnie ważne w obecnej, trudnej dla nas rzeczywistości zwłaszcza w obszarze relacji międzyludzkich. Praktykowanie wdzięczności działa bowiem w dwie strony: zarówno na osobę, którą doceniamy jak i na nas samych, dając radość i uśmiech oraz zwiększając przy tym poczucie własnej wartości i skuteczności. Kiedy skupiamy się na wyrażaniu wdzięczności przyciągamy pozytywne doświadczenia w swoim życiu. Łatwiej nam jest opanować złość, gniew, jak również znieść poczucie porażki i bolesne doznania. Poprawia sen, a dokładnie jego jakość i czas trwania, wzmacnia siłę woli, Bycie wdzięcznym może również mieć zbawienny wpływ na łagodzenie napięć i stresu oraz może zwiększyć naszą energię do życia. Wtedy jest nam łatwiej pozbyć się negatywnych emocji, wybaczać oraz budować lepsze i zdrowsze relacje z innymi. Wdzięczność to składowa zdrowia psychicznego, o które w czasie kryzysu powinniśmy szczególnie dbać.

 PRAKTYKOWANIE WDZIĘCZNOŚCI

Praktykowanie doceniania w codzienności może być wyzwaniem. Pomimo tego, że doświadczamy w życiu ogromu rzeczy, które są wartościowe, ważne i piękne, często nie potrafimy za nie dziękować. Pamiętajmy o tym, że im częściej jesteśmy wdzięczni za to, co posiadamy, tym lepiej się czujemy mentalnie i fizycznie (wytwarzamy przecież endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia!).

Jak to robić?

  • Szukaj pozytywów w życiu codziennym.
  • Wyrażaj swoją wdzięczność i uznanie innym ludziom, którzy są wokół ciebie – powiedz, zadzwoń, napisz!
  • Napisz list do osoby, której chciałbyś podziękować. Pokaż to, że dostrzegasz i doceniasz to co dla Ciebie robi i jest.
  • Okaż szacunek osobom, które Cię obsługują. Bądź dla nich dobry i życzliwy, bo złość i grymas, które czasem im towarzyszą, spowodowane są zwykłym przemęczeniem organizmu i brakiem szacunku ze strony klientów. Uśmiechnij się i powiedz coś miłego, a zobaczysz jak pozytywne emocje szybko się rozprzestrzeniają :).
  • Szczerze dziękuj za komplementy oraz nagradzaj innych komplementami. Z jednej strony czujesz się doceniony i zauważony (czując przy tym jednocześnie, że zasłużyłeś/łaś na dobre słowa), a z drugiej dajesz drugiej osobie coś od siebie, czego nie da się kupić coś, co w znacznym stopniu poprawi samopoczucie i uprzyjemni dzień osobie obdarowywanej Twoim dobrym
    i ciepłym słowem.
  • Raz w tygodniu zrób sobie dzień wdzięczności. Każda czynność, którą wykonasz będzie powodem do docenienia i będzie stanowić niejako Twój własny prezent. Zaczynając od daru, że usłyszałeś budzik, a to wskazuje na to, że się obudziłeś i żyjesz, że słyszysz, że stać Cię na budzik czy telefon, który Cię budzi. Poprzez rozmowy i spotkania ze znajomymi, co wskazuje na to, że masz bliskich na których możesz liczyć i spędzać z nimi miło czas, że żyjesz w kraju, gdzie możesz po prostu wyjść i pobyć z nimi (oczywiście w obecnej sytuacji jest to ograniczone z uwagi na koronawirusa).
  • Podaruj swój czas, pieniądze lub inne rzeczy materialne na cele charytatywne, wolontariat wesprzyj organizację, którą cenisz. Możesz pójść do schroniska z zapasem karmy dla zwierząt, koców czy chęci pomocy przy codziennych obowiązkach lub możesz wybrać jedną z organizacji wpierających osoby chore, dzieci czy ludzi w podeszłym wieku i przekazać jakąś kwotę pieniędzy.
  • Stwórz dziennik wdzięczności, do którego będziesz mógł/mogła sięgnąć w każdym momencie. Zapisuj pod koniec każdego dnia za co jesteś wdzięczny/a. Stwórz listę 5 rzeczy mogą to być przykładowo: ludzie, talenty, chwile, przedmioty. Mogą to być również drobiazgi, jak i większe tematy. To twoja decyzja, co stanie się twoim powodem do wdzięczności :).
  • Przekuj kryzys w zysk. Jeśli jesteś w trudnej sytuacji, pomyśl co pozytywnego może z tego wyniknąć? Czego możesz się z tej sytuacji nauczyć? Pamiętaj, że zazwyczaj „po burzy wychodzi słońce” – po trudnych chwilach, przychodzą te lepsze, a czasem coś co wydaje nam się w danym momencie stratą, porażką, a może się okazać w dłuższej perspektywie zyskiem.

Pamiętaj – WDZIĘCZNOŚĆ DZIAŁA NIEZALEŻNIE OD WIEKU!

 Pragnę skierować słowa wsparcia w stronę Nauczycieli i Rodziców, wyrażając wdzięczność za ich trud włożony w przygotowanie i prowadzenie nauczania zdalnego oraz niezwykle cenne i nieocenione wsparcie młodzieży w codziennym funkcjonowaniu i wypełnianiu swoich obowiązków.

psycholog/pedagog

Barbara Wilczek

   
© ZSTiP, ul. Wojska Polskiego 9, 34-400 Nowy Targ, tel.(18) 266 31 04, fax (18) 266 56 31, e-mail: zst@nowotarski.pl