80. rocznica zakończenia powstania warszawskiego
W ramach kolejnej odsłony szkolnej ,,Kartki z kalendarza’’ przypominamy dzisiaj
o najsłynniejszym zbrojnym zrywie narodowym w ostatnim stuleciu, zapoczątkowanym
1 sierpnia 1944 r. który po 63 dniach nierównej i osamotnionej walki, został zakończony podpisaniem układu o zaprzestaniu działań wojennych w Warszawie.
Podczas dwóch miesięcy walk zrównano z ziemią całe Stare Miasto oraz zniszczono około 1/4 pozostałego obszaru stolicy. Do niewoli trafiło ponad 17 tysięcy powstańców
z częścią naczelnego dowództwa. Warszawę musiała opuścić cała ludność cywilna, czyli około 550 tys. Warszawiaków, którzy zostali skierowani na przymusowe roboty, do obozów koncentracyjnych, bądź wywiezieni w głąb Polski. Historycy szacują, że w czasie powstania zginęło od 180 do 200 tysięcy mieszkańców stolicy, wśród których ponad 1/3 zamordowano w trakcie masowych egzekucji. Pozostała część cywilów zginęła w czasie działań bojowych.
Z rąk niemieckich śmierć poniosło także wielu przedstawicieli polskiego życia kulturalnego.
Niestety, bilans tragicznego zrywu narodowego w dużej mierze wynikał z tego, że żaden
z krajów na Zachodzie nie udzielił znaczącego wsparcia walczącym Polakom, “milcząco” przyglądając się zagładzie naszej stolicy.
Chcąc upamiętnić poświęcenie wielu, w głównej mierze, młodych ludzi, a także zwykłych Warszawiaków, którzy podjęli walkę z góry zapisaną na straty, nasza szkoła po raz kolejny włącza się w ogólnopolską akcję “Bohater ON”. W ramach lekcji z historii uczniowie naszej szkoły uczestniczą w zajęciach, mających na celu szerzenie patriotyzmu, szacunku
i pamięci o tych, którzy oddali swoje życie za Ojczyznę, jak również o tych, którzy nadal żyją pośród nas.