Poziom 320 w Kopalni Guido to niezwykła przygoda łącząca prawdziwe doświadczenie kopalni z zabawą i nauką. Młodzież z klas: 1TE, 1TAO, 1TG/TM, 2BTPS, 3ATB, 3TAK i 3TE miała okazję na jej „odkrywanie” 11 kwietnia. Poziom 320 wiąże się przede wszystkim z poznawaniem rozwoju techniki górniczej od końca XIX wieku aż do czasów współczesnych. Choć Kopalnia Guido od lat nie wydobywa węgla, to na trasie turystycznej go nie brakowało. Podczas zwiedzania zobaczyliśmy go co najmniej cztery razy, i to w zupełnie surowej formie pokładu o grubości nawet do dwóch metrów. Część trasy na poziomie 320 m pokonaliśmy elektryczną kolejką podwieszaną. Jest to jedyna tego typu kolejka górnicza na świecie udostępniona dla turystów! Zawiozła nas w rejon pracy dwóch kombajnów górniczych, chodnikowego i ścianowego. Tam z bliska zobaczyliśmy, jak pracują te potężne maszyny do urabiania skał i węgla.
Kolejnym ważnym punktem wycieczki było Śląskie Centrum Wolności i Solidarności.
To nietypowe muzeum poświęcone pamiętnemu strajkowi i historii pacyfikacji kopalni „Wujek” w 1981 roku. Mieści się ono w dzielnicy Brynów, w sąsiedztwie Kopalni Wujek, obok słynnego Pomnika Krzyża. Ta lokalizacja nie jest przypadkowa, bowiem Muzeum wzbudza pamięć o tragicznych wydarzeniach, jakie miały tu miejsce 16 grudnia 1981 roku. Zakład stał się terenem objętym działaniem milicji i wojska. Nagle padły strzały. To pluton specjalny ZOMO zaatakował strajkujących górników KWK Wujek. Na miejscu zastrzelono 6 pracowników, 3 kolejnych zmarło w szpitalach, a 23 zostało postrzelonych. W efekcie tych wydarzeń zginęło 9 osób. Stały się ofiarami systemu komunistycznego.
Wizyta w placówce to ważna lekcja dziejów Śląska z czasów stanu wojennego. Wystawa zrobiła na nas duże wrażenie, szczególnie dzięki nowoczesnej, multimedialnej formie przekazu. Oczywiście ważnym punktem tego miejsca jest również wielki krzyż wznoszący się ponad zabudowaniami zakładu, który upamiętnia pracowników KWK „Wujek”. Mierzy ponad 30 metrów wysokości i jest znamiennym symbolem. Krzyż nazywany Pomnikiem Poległych Górników został poświęcony 15 grudnia 1991 roku, na dzień przed 10. rocznicą strajku i pacyfikacji kopalni. Uroczystego odsłonięcia dokonał Lech Wałęsa, ówczesny prezydent Rzeczypospolitej.


