1000. Rocznica pierwszej polskiej koronacji

W ramach kolejnej audycji szkolnej „Kartki z kalendarza“ przypominamy o ważnym wydarzeniu w historii naszego kraju: 1000. rocznicy pierwszej polskiej koronacji.
Koronacja polskiego władcy – Bolesława Chrobrego miała miejsce prawdopodobnie 18 kwietnia 1025 r. w Gnieźnie. Niestety ówczesne źródła wskazują jedynie, że wydarzenie miało miejsce w tym samym roku, co śmierć Chrobrego, zatem najbardziej prawdopodobne, że odbyła się w Niedzielę Wielkanocną, która wypadała wówczas 18 kwietnia (zgodnie z tradycją średniowiecznej Europy – ważne wydarzenia w chrześcijańskim kręgu przypadały w dni świąt kościelnych). Dlatego symbolicznie ten dzień uznaje się za początek utworzenia Królestwa Polskiego.
Koronacja ta była momentem przełomowym w historii Polski, wynoszącym Piastów na poziom pełnoprawnych królów Europy. Stała się ona podsumowaniem polityki Bolesława Chrobrego, jaką władca prowadził w okresie swoich rządów oraz jego dążeń do zapewnienia niezależności państwa – Polska, dzięki temu wydarzeniu stała się królestwem i w pełni samodzielnym krajem. Z księstwa, które niedawno było zlepkiem zjednoczonych plemion pogańskich, stała się państwem o międzynarodowej pozycji.