194. rocznica wybuchu powstania listopadowego

W ramach kolejnej odsłony szkolnej audycji „Kartka z kalendarza”, pragniemy przypomnieć o 194. rocznicy wybuchu pierwszego zrywu narodowego Polaków w XIX wieku.
Noc listopadowa – 29/30 listopada 1830 roku – okazała się tragiczną próbą wzniecenia powstania przez młodych ludzi, należących do tzw. Sprzysiężenia Podchorążych – spisku zorganizowanego przez porucznika Piotra Wysockiego. Błędy związane z bezmyślnym przygotowaniem, brakiem planu działania, porozumienia pośród naczelnego dowództwa,
a także braku jedności w narodzie, uwikłały Polaków w wyniszczającą wojnę polsko – rosyjską w 1831 roku. W wyniku klęski pierwszego zrywu polskiego społeczeństwa pod zaborami, na naszych rodaków zamieszkujących ziemie zaboru pruskiego, austriackiego, ale przede wszystkim Królestwa Polskiego i samych uczestników powstania, zostały nałożone okrutne represje polityczne, fizyczne i psychiczne, zmierzające do złamania ducha polskiego narodu. Na szczęście, zaborcom nie udało się tego dokonać, bowiem w szeregach masowej fali emigrantów, podążających w różne części Europy Zachodniej i amerykańskiego kontynentu, znalazły się osoby, które działając w ugrupowaniach politycznych polskiej emigracji, nadal podejmowały działania zmierzające do przygotowania kolejnego powstania na ziemiach polskich, podejmując również działania na polu kulturowym i oświatowym.
W dniu dzisiejszym, pamiętajmy o tych, którzy przelali swoją krew, próbując walczyć o wolność i odzyskać niepodległość Rzeczypospolitej.