W ramach szkolnej audycji „Kartka z kalendarza” przypominamy o kolejnej ważnej dacie w historii naszego narodu. 43 lata temu, 13 grudnia 1981 r., Rada Państwa Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej wprowadziła stan wojenny na obszarze całego państwa.
Powstała samozwańcza Wojskowa Rada Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim – organ administrujący krajem poprzez wojsko, milicję i inne służby. Rozpoczęły się internowania i szykany przeciwników komunistycznej władzy. Zniesiono lub ograniczono wiele swobód obywatelskich. W odpowiedzi robotnicy, stoczniowcy i górnicy rozpoczęli strajki, które brutalnie pacyfikowały siły bezpieczeństwa, głównie Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej (ZOMO). 16 grudnia 1981 r. doszło do najtragiczniejszych wydarzeń – w katowickiej kopalni „Wujek” ZOMO zastrzeliło dziewięciu górników.
Stan wojenny został zawieszony 31 grudnia 1982 r., a następnie zniesiony 22 lipca 1983 r. Bilans jego ofiar jest trudny do oszacowania, ale przyjmuje się, że wynosi on ok. 100 zabitych i kilkuset rannych. Równocześnie ok. 10 tysięcy osób zostało internowanych, wielu obywateli straciło pracę lub zostało zmuszonych do emigracji
W 2002 r. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił dzień 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.
Pamiętajmy dzisiaj o ofiarach stanu wojennego w Polsce.
Talent jest jak kawałek szlachetnego, ale surowego metalu: dopiero pilna praca go obrobi i wartość mu wielką nada.
Stanisław Staszic