82. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim

W ramach audycji szkolnej „Kartki z kalendarza“ przypominamy o kolejnym ważnym wydarzeniu w historii naszego kraju – 82. rocznicy wybuchu powstania w getcie warszawskim.
19 kwietnia 1943 roku warszawscy Żydzi podjęli walkę zbrojną z Niemcami. Powstańcy nie mogli mieć nadziei na zwycięstwo, ale woleli śmierć z bronią w ręku. Wobec perspektywy nieuchronnej zagłady, nie chcieli ginąć biernie. Powstanie kwietniowe było największym zbrojnym zrywem Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszym powstaniem w okupowanej Europie. W utworzonym w 1940 roku getcie warszawskim, Niemcy zamknęli ponad 400 tys. Żydów. Jesienią 1942 r. w tzw. getcie szczątkowym pozostało już tylko kilkadziesiąt tysięcy Żydów, gdyż pozostali trafili do obozu zagłady w Treblince, gdzie ponieśli śmierć. W tych warunkach, gdy nie pozostawało już nic do stracenia, wśród żydowskiej młodzieży narodziła się myśl o zbrojnym oporze.
Rocznicę powstania w getcie warszawskim upamiętnia akcja „Żonkile“ organizowana corocznie 19 kwietnia przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN w Warszawie. Nasza szkoła również, po raz kolejny, przyłączyła się do obchodów rocznicy wybuchu powstania w getcie.