85.  rocznica agresji Związku Sowieckiego na Polskę

W ramach kolejnej odsłony szkolnej „Kartki z kalendarza“, przypominamy o bardzo ważnej, ale tragicznej dacie w naszej historii – 85. rocznicy ataku Związku Sowieckiego na Polskę. Napaść ta była realizacją tajnego paktu Ribbentrop – Mołotow, który przed wybuchem II wojny światowej zawarły III Rzesza i Związek Sowiecki. Konsekwencją tego paktu był IV rozbiór Polski i podział stref wpływów w Europie dokonany przez te dwa totalitarne państwa. Po agresji na Polskę – 1 września 1939 r. armia polska toczyła heroiczną walkę z III Rzeszą, atak Armii Czerwonej, dokonany 17 września, był ciosem w plecy. Okrutny los czekał mieszkańców zamieszkałych na terenach zajętych przez Niemców i  Sowietów. Inteligencja była zabijana albo wywożona w głąb Rosji. Pozamykano szkoły i uniwersytety. Około 22,5 tys. osób polskiej inteligencji – oficerów, policjantów, księży, lekarzy, prawników oraz nauczycieli, zostało uśmierconych m.in. w Katyniu, Charkowie i Miednoje. Pamiętajmy szczególnie dzisiaj o ofiarach zbrodni sowieckich.