Do matury zostało jedyne:)

   
   
   

O WDZIĘCZNOŚCI SŁÓW KILKA

 Docenianie tego co znajduje się wokół nas jest niezwykle cenną umiejętnością, która pomaga nam być bardziej zadowolonym z naszego życia. Wdzięczność ma pozytywny wpływ na nasze samopoczucie, a wedle niektórych badań prowadzonych w tym zakresie, potrafi zwiększyć nawet o 1/4 nasze poczucie szczęścia. Jeśli chcesz być w życiu bardziej szczęśliwy pamiętaj o wdzięczności. Praktykując i odczuwając w życiu wdzięczność zaczynamy dostrzegać i doceniać to co jest pozytywne. Czasami łatwiej jest skupić się na tym, czego nie mamy, niż na tym, co już mamy, bo wydaje nam się to oczywiste i staje się codziennością. Ważne jest, aby czasem się zatrzymać i dostrzec te wszystkie rzeczy, które uznajmy za pewnik, a za które naprawdę warto być wdzięcznym. Za co można być wdzięcznym? Powodów do wdzięczności jest bardzo dużo!

Możemy być wdzięczni za: życie, zdrowie, rodzinę, przyjaciół, dach nad głową, możliwość edukacji, pracę, wolność, możliwość decydowania o swoim życiu, pokój i bezpieczeństwo, siłę i dowagę czy dostęp do nowych technologii oraz wiele, wiele innych! Docenianie jest szczególnie ważne w obecnej, trudnej dla nas rzeczywistości zwłaszcza w obszarze relacji międzyludzkich. Praktykowanie wdzięczności działa bowiem w dwie strony: zarówno na osobę, którą doceniamy jak i na nas samych, dając radość i uśmiech oraz zwiększając przy tym poczucie własnej wartości i skuteczności. Kiedy skupiamy się na wyrażaniu wdzięczności przyciągamy pozytywne doświadczenia w swoim życiu. Łatwiej nam jest opanować złość, gniew, jak również znieść poczucie porażki i bolesne doznania. Poprawia sen, a dokładnie jego jakość i czas trwania, wzmacnia siłę woli, Bycie wdzięcznym może również mieć zbawienny wpływ na łagodzenie napięć i stresu oraz może zwiększyć naszą energię do życia. Wtedy jest nam łatwiej pozbyć się negatywnych emocji, wybaczać oraz budować lepsze i zdrowsze relacje z innymi. Wdzięczność to składowa zdrowia psychicznego, o które w czasie kryzysu powinniśmy szczególnie dbać.

 

PRAKTYKOWANIE WDZIĘCZNOŚCI

Praktykowanie doceniania w codzienności może być wyzwaniem. Pomimo tego, że doświadczamy w życiu ogromu rzeczy, które są wartościowe, ważne i piękne, często nie potrafimy za nie dziękować. Pamiętajmy o tym, że im częściej jesteśmy wdzięczni za to, co posiadamy, tym lepiej się czujemy mentalnie i fizycznie (wytwarzamy przecież endorfiny, czyli tzw. hormony szczęścia!).

Jak to robić?

 • Szukaj pozytywów w życiu codziennym.
 • Wyrażaj swoją wdzięczność i uznanie innym ludziom, którzy są wokół ciebie – powiedz, zadzwoń, napisz!
 • Napisz list do osoby, której chciałbyś podziękować. Pokaż to, że dostrzegasz i doceniasz to co dla Ciebie robi i jest.
 • Okaż szacunek osobom, które Cię obsługują. Bądź dla nich dobry i życzliwy, bo złość i grymas, które czasem im towarzyszą, spowodowane są zwykłym przemęczeniem organizmu i brakiem szacunku ze strony klientów. Uśmiechnij się i powiedz coś miłego, a zobaczysz jak pozytywne emocje szybko się rozprzestrzeniają :).
 • Szczerze dziękuj za komplementy oraz nagradzaj innych komplementami. Z jednej strony czujesz się doceniony i zauważony (czując przy tym jednocześnie, że zasłużyłeś/łaś na dobre słowa), a z drugiej dajesz drugiej osobie coś od siebie, czego nie da się kupić coś, co w znacznym stopniu poprawi samopoczucie i uprzyjemni dzień osobie obdarowywanej Twoim dobrym
  i ciepłym słowem.
 • Raz w tygodniu zrób sobie dzień wdzięczności. Każda czynność, którą wykonasz będzie powodem do docenienia i będzie stanowić niejako Twój własny prezent. Zaczynając od daru, że usłyszałeś budzik, a to wskazuje na to, że się obudziłeś i żyjesz, że słyszysz, że stać Cię na budzik czy telefon, który Cię budzi. Poprzez rozmowy i spotkania ze znajomymi, co wskazuje na to, że masz bliskich na których możesz liczyć i spędzać z nimi miło czas, że żyjesz w kraju, gdzie możesz po prostu wyjść i pobyć z nimi (oczywiście w obecnej sytuacji jest to ograniczone z uwagi na koronawirusa).
 • Podaruj swój czas, pieniądze lub inne rzeczy materialne na cele charytatywne, wolontariat wesprzyj organizację, którą cenisz. Możesz pójść do schroniska z zapasem karmy dla zwierząt, koców czy chęci pomocy przy codziennych obowiązkach lub możesz wybrać jedną z organizacji wpierających osoby chore, dzieci czy ludzi w podeszłym wieku i przekazać jakąś kwotę pieniędzy.
 • Stwórz dziennik wdzięczności, do którego będziesz mógł/mogła sięgnąć w każdym momencie. Zapisuj pod koniec każdego dnia za co jesteś wdzięczny/a. Stwórz listę 5 rzeczy mogą to być przykładowo: ludzie, talenty, chwile, przedmioty. Mogą to być również drobiazgi, jak i większe tematy. To twoja decyzja, co stanie się twoim powodem do wdzięczności :).
 • Przekuj kryzys w zysk. Jeśli jesteś w trudnej sytuacji, pomyśl co pozytywnego może z tego wyniknąć? Czego możesz się z tej sytuacji nauczyć? Pamiętaj, że zazwyczaj „po burzy wychodzi słońce” – po trudnych chwilach, przychodzą te lepsze, a czasem coś co wydaje nam się w danym momencie stratą, porażką, a może się okazać w dłuższej perspektywie zyskiem.

Pamiętaj – WDZIĘCZNOŚĆ DZIAŁA NIEZALEŻNIE OD WIEKU!

 Pragnę skierować słowa wsparcia w stronę Nauczycieli i Rodziców, wyrażając wdzięczność za ich trud włożony w przygotowanie i prowadzenie nauczania zdalnego oraz niezwykle cenne i nieocenione wsparcie młodzieży w codziennym funkcjonowaniu i wypełnianiu swoich obowiązków.

psycholog/pedagog

Barbara Wilczek

   
© ZSTiP, ul. Wojska Polskiego 9, 34-400 Nowy Targ, tel.(18) 266 31 04, fax (18) 266 56 31, e-mail: zst@nowotarski.pl