Wycieczka do Budapesztu

15-17 mają uczniowie klas: 4BTPS/TM, 4TAK oraz 3ATE wyjechali, aby w sercu Węgier – w Budapeszcie poznać bogatą historię Madziarów, ich kulturę, sztukę i zabytki. Piękna pogoda sprzyjała spacerom po Wyspie Małgorzaty czy Lasku Miejskim. Niemałe wrażenie wywarł Plac Bohaterów, Zamek Królewski, Kościół Macieja, Baszty Rybackie czy wizytówka stolicy – Parlament. Budapeszteńskie widoki szczególnie wyglądają z perspektywy Dunaju, dlatego też nie mogło zabraknąć rejsu statkiem. Droga powrotna to Szentendre – miasto bohemy węgierskiej i marcepanu; Wyszehrad – symbol wspólnej historii Czech, Węgier i Polski; Ostrzyhom – kolebka węgierskiej tożsamości oraz Štúrovo (Parkany) pamiętające zwycięską armię Jana III Sobieskiego.

Radość i wspomnienia – to jest coś, co na długo zostanie w pamięci uczestników.

01 Copy02 Copy03 Copy04 Copy05 Copy06 Copy

Szkolenie firmy WIENERBERGER.

14 kwietnia br. odbyło się szkolenie firmy WIENERBERGER. W ramach tego szkolenia uczniom klas budowlanych przedstawiono wykonanie ściany murowanej na systemie Porotherm DRYFIX – Wienerberger. Porotherm Dryfix to technologia murowania pustaków ceramicznych na sucho, na cienkowarstwową zaprawę Porotherm Dryfix. Innowacją w tej technologii jest przede wszystkim sama zaprawa – zupełnie pozbawiona wody, gotowa mieszanka na bazie poliuretanu, konfekcjonowana w puszkach pod ciśnieniem i nakładana precyzyjnie za pomocą specjalnego aplikatora tzw. pistoletu. Drugim wyróżnikiem jest grubość spoiny – warstwa zaprawy ma w tej technologii zaledwie ok. 1 mm grubości. Im mniej mokrej zaprawy w murze, tym ściana jest bardziej ceramiczna a więc cieplejsza. Bardzo istotne w technologii Dryfix jest ułożenie pierwszej warstwy pustaków – musi być ona idealnie wypoziomowana. Uczniowie poprzez zdobytą wiedzę teoretyczną i praktyczną, dowiedzieli się o nowinkach technicznych w zakresie budownictwa.

00 Copy01 Copy02 Copy

Spotkania indywidualne rodziców uczniów Technikum i Branżowej Szkoły I st.

z wychowawcami i nauczycielami odbędą się 21.05.2024 r. (wtorek) od godz. 17.00 do 18.00 (I p. starsze skrzydło szkoły)

DZIEŃ EUROPY Dzień Europy

9 maja obchodzimy Dzień Europy – niezwykle ważne święto dla wszystkich Europejczyków. 74 lata temu, 9 maja 1950 roku, została podpisana deklaracja francuskiego ministra spraw zagranicznych – Roberta Schumana. Jego plan, zakładający długoterminowy pokój na terenie Europy po zakończeniu II wojny światowej, oparty na współpracy politycznej i gospodarczej, stał się fundamentem do utworzenia dzisiejszej Unii Europejskiej. Jako członkowie Europy, czerpiący korzyści z różnego rodzaju swobód i cieszący się rozwojem naszego kraju, pamiętajmy o początku procesu integracji europejskiej i bądźmy dumni z tego, że jesteśmy Europejczykami.  

8 maja Narodowy Dzień Zwycięstwa, Dzień Zwycięstwa

ustanowiony na pamiątkę zakończenia II wojny światowej w Europie.

W ramach szkolnnej audycji „Kartka z kalenarza“ przypominamy o kolejnym ważnym wydarzeniu. 79 lat temu, 7 maja 1945 roku III Rzesza podpisała akt bezwarunkowej kapitulacji we francuskim Reims, zobowiązując się do zaprzestania działań wojennych o godz. 23:01 następnego dnia. Jednak 8 maja, na żądanie Józefa Stalina, jeszcze przed północą marszałek ZSRR Georgij Żukow przyjął bezwarunkową kapitulację niemieckich sił zbrojnych od feldmarszałka Wilhelma Keitla. W Moskwie, ze względu na dwugodzinną różnicę czasu, był już 9 maja. Oznacza to, że istnieją dwie oficjalne daty tego wydarzenia – 8 maja w państwach zachodnich i 9 maja w Rosji. II wojna światowa na świecie zakończyła się jednak 4 miesiące później – 2 września 1945 r., ponieważ dopiero wtedy kapitulację podpisała Japonia. Od 2015 r. 8 maja w Polsce jest oficjalnie obchodzony Narodowy Dzień Zwycięstwa, który zastąpił Narodowe Święto Zwycięstwa i Wolności (obchodzone bardzo hucznie w czasach PRL). Przy tej okazji warto pamiętać o ludziach, którzy za cenę zwycięstwa oddali własne życie.

   
© ZSTiP, ul. Wojska Polskiego 9, 34-400 Nowy Targ, tel.(18) 266 31 04, fax (18) 266 56 31, e-mail: zst@nowotarski.pl